Proje Adı

 
MECVET- Avrupa'da Modüler ECVET Sisteminin Geliştirilmesi ve Test Edilmesi Projesi

Proje Alanı 
AB PROJELERİ

Sıra No 
0007

Proje Teması 
AB Projesi

Başvuru Sahibi / Kuruluş 
İstanbul Valiliği

Ortak 
İAÜ, İstanbul Aile ve Sosyal Hiametler Müdürlüğü, IBS-CEMES Institut (DE), SUPSI-DSAN (CH), Thessaly Geliştirme Merkezi (EL), Kalite ve Teknoloji Kurumu (PT), Uluslar arası Personel Eğitimi Kurumu (BG)

Başlama Tarihi 
01.12.2013

Bitiş Tarihi 
30.11.2015

Destek Veren Kurum 
AB (ULUSAL AJANS)

Destek Programı 
LLP / TOL - Yenilik Transferi Projesi

Toplam Proje Bütçesi 
299.969 Euro

Destek Miktarı ve Oranı 
100%

Projenin Hedefleri 

Resmi olmayan ortamlarda ve de yaygın eğitimde edinilen becerilerinin tanınması hayatboyu öğrenme çağında bir zorunluluktur. Buna karşılık, edinilen becerilerin tanınması aşamasında bir çok zorlukla karşılaşılmaktadır. İnsanlar gelecekte, yeni iş imkanlarına ulaşabilmek için daha fazla hareketlilik gerçekleştireceklerdir.    Daha iyi bir kariyere sahip olmak için hayatın belki de bir çok anında bilgi edinme ve bunları bir beceri haline dönüştürmek gerekmektedir.

Bu son yetkinlikler ve gayri resmi öğrenme ve becerileri ile elde tanınması için bir olanak sağlar. ESO-CERT projesinde oluşturulan CEMES platformunda kullanılan metodoloji, pilot olarak seçilen yaşlı bakımı alanında geliştirilmesiyle Avrupa’nın neresinde olunursa olunsun edinilen mesleki becerilerin değerlendirilmesi ve de geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu method becerilerin nasıl edinildiğine önem vermemektedir.

Bu yöntem ile resmi, resmi olmayan ve de yaygın eğitimde edinilen tüm beceriler birlikte ve modüler bir yaklaşımla değerlendirilmektedir.

Bu sayede çalışanların hem çalıştıkları kurumlarda hem de farklı kurumlarda hareketlilikleri de artacaktır.
 


Proje Faaliyetleri 

Bu amacı gerçekleştirebilmek için, konsorsiyum içersinde bir yerel otorite, mesleki eğitimi geliştirme merkezi, yaygın eğitim kurumu, uluslararası bir eğitim kurumu ve iki üniversite yer almaktadır.


Beklenen Sonuçlar 

Projenin sonucunda yaşlı bakım alanında eylem odaklı becerilerin modüler bir sistemde kredilendirilmesi test edilecektir. ESO-CERT projesinde geliştirilen method ile öğrenme üniteleri tanımlanacaktır, ayrıca eylem odaklı gerekli beceriler de belirlenecektir.

Daha sonrasında, yetkinliklerin değerlendirme süreci başlatılacak ve de test edilecektir.

Edinilen bir yetkinliğin tanınması için ihtiyaç duyulan kredi ESO-CERT’in çevrim içi platformunda değerlendirilecek ve de test edilecektir.
 


Projeden Sorumlu Fakülte-Birim 
Projeler Ofisi

İrtibat Kişisi 
Sinem UCAL ÇEPNİ - Proje Ekibi : Prof. Dr. Bülent TEKİNSOY, Prof. Dr. Hasan SAYGIN, Sinem UCAL ÇEPNİ, Musa AKGÜL, Volkan ATA, Harun YAMAN

Videolar 

Dokümanlar 

Proje Durumu 
Devam Ediyor